POLYESTER KUMAŞ

Günümüz tekstil dünyasında çokça tercih edilen bir kumaştır. Doğal bir kumaş değildir, fabrika üretimidir. İlk defa 1940 yılında İngiltere’de icat edilmiştir. Ününü 1970'lerde, ''68 gün ütülenmeden hala şık görünülebileceği'' reklamıyla kazanmıştır. Gece hayatının(disko hayatı diyelim ya da :)) bir çok giysisi onca hareketliliğe karşın ütülü gibi durmasından dolayı polyester kumaştan tercih edilir mesela.

Açılımı “sentetik polimer” dir. Petrol ürünlerinden üretilmiştir daha basiti bir çeşit plastiktir aslında polyester.
 
Polyester iplikten yapılan kumaşlar, kıyafet dikiminde veya kaplama işlerinde tercih edilebildiği gibi, doğal ipliklerle de karıştırılıp kullanılır. Satın aldığınız bir çok kıyafetin bilgi etiketine bakarsanız %70 pamuk, %30 polyester gibi ibareler görebilirsiniz. Polyester kumaş yapısal olarak kırışmadığı ve esnek olduğu için doğal kumaşlarla karıştırılarak doğal kumaşların kırışma oranlarını azaltmak ve esneklik sağlamak amaçlanmıştır.
 
Neden polyester kumaş derseniz çokça sebep sıralayabiliriz; Parlak, sağlam, esnek, kaygan ve hafif bir kumaştır, kolayca kurur, pek ütü gerektirmez, kırışmaz. Ütüyle verilen şekli uzun süre muhafaza eder, dokunuşu yumuşak ve ipeksidir, bakımı çok kolaydır, evde makinede yıkanabilir. Kuru temizleme gerektirmez ve bu çok önemli :) leke tutmayan yapısı vardır, rengi yıkamayla solmaz ayrıca kullanımdan dolayı iz yapmaz. Pantolonlardaki, pijamalardaki diz izinden çokça şikayet edilir, polyesterde böyle bir dert yoktur, güve ve zararlı böceklerden etkilenmez, aynı şekilde küf ve mantar gibi mikroorganizmalardan da zarar görmez.
***Ucuzdur!

Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz...

POLYESTER KUMAŞ-1

Yorum bırakın

Yorumunuz incelendikten sonra yayınlanacaktır. *